Çiğ Süt

 

Süt, büyük besin değerine sahiptir. Süt 40’dan fazla besin öğesini bir arada içeren sağlıklı doğal sıvı besindir.

Kalsiyum, protein başta olmak üzere bebeklikten itibaren ihtiyacımız olan birçok besin öğesini içerir.

Her yaş döneminde süt içmek, sağlıklı bir yaşam sürmenin temel unsurlarındandır.

Süt, vücudumuzun ihtiyacı olan besin elementlerinin tamamına yakın kısmını bileşiminde bulunduran tek gıdadır.

Sütte, bağışıklık sistemine tesir eden ve canlı organizmanın hastalıklara karşı direncini artıran maddelerin olması onu daha da önemli hale getirir.

Dünyaya gelir gelmez ilk gıdamız olan anne sütünün bu tür maddeleri biraz daha fazla ihtiva etmesi çok daha manidar ve düşündürücüdür.

Ortalama inek sütünün bileşiminde şunlar bulunur:

• Su                                 % 87,3

• Mineral maddeler        % 0,75

• Protein                          % 3,40

• Laktoz                            % 4,70

• Yağ                                  % 3,50

• Vitaminler                       % 0,35

7000 yıldır insanlar, sütü en doğal şekli ile çiğ olarak almakta, pişirmekte, direkt süt olarak veya yoğurt,tereyağ,peynir,kaymak,lor vb. ürünler şeklinde tükettiler.

Sanayileşen toplumlar,şehirleşme ve nüfus artışı, süt ve süt ürünlerinin dayanma süresinin  uzatılması ihtiyacını doğurdu. Sanayiciler bu amaçla, sütü yüksek ısıda ( 135 derece ) hızla ısıtılıp soğutma işlemi uygulayarak  elde ettikleri UHT ( Ultra High Temparature ) sütleri üretip hayatımıza soktular.

Binlerce yıldır çiğ süt alan insanların bu alışkanlıklarından vazgeçirerek UHT süt almalarını sağlamak için de çiğ sütü, medya aracılığı ile karaladılar. Siyasetçilere çiğ sütün satılmasını yasaklayıcı kanunlar çıkarttılar.Yoğun medya baskısının yanında, hazır süt kullanmanın pratikliği de eklenince UHT süt kullanımı hızla arttı.

UHT sütün 135 derece ve üzerinde ısıl işleme tabi tutulması,sütteki zararlı bakterilerin yanında, faydalı bakterileri ve bakterilerin ürettikleri enzim ve vitaminleri de tahrip etmektedir. Bundan dolayı UHT sütler ile yoğurt yapmak mümkün olamamaktadır. UHT yöntemi suda çözünen vitaminlerin % 80’ini ve B12 vitamininin ise tamamını yok etmektedir. Bağırsaktaki probiyotiklere ( yararlı bakterilere ) zarar vererek onların bağırsaklarımızda sentezlediği vitaminlerin üretiminin azalmasına neden olmaktadır. Kalsiyumun da dahil olduğu birçok mineralin vücut tarafından alınabilme ve kullanılabilme özellikleri büyük ölçüde yok olmaktadır. Dolayısı ile UHT süt içmek vücudumuza yarar sağlamak yerine zarar vermektedir.

Ayrıca gerek UHT işlemi nedeni ile gerek ise yağı alınması nedeni ile içerik olarak fakirleşen sütün tadı ve lezzeti de değişiyor. Üreticiler bu nedenle süte süt tadı ve lezzeti vermek için farklı kimyasalları devreye sokmaktadır.

Son yıllarda bilinçli tüketicilerin artması, internet üzerinden doğru bilgilere ulaşmanın kolaylaşması,medyada yer alan doktor ve bilim adamlarının da olumlu yönlendirmeleri sonucunda insanlar, eskiden olduğu gibi sütü günlük ve çiğ olarak satın alıp, kendi yoğurt vb. ürünlerini yapmaya veya ailelerine süt olarak içirmeğe başladılar.

Unutmayın !

En doğal yoğurdu alacağınız günlük çiğ süt ile sadece siz yapabilirsiniz.

 

 

 
ISTANBUL GÜNLÜK SÜT K.ÇEKMECE GÜNLÜK  SÜT KÜÇÜKÇEKMECE GÜNLÜK SÜT ATAKENT GÜNLÜK SÜT BAKIRKÖY GÜNLÜK SÜT AVRUPA 1 GÜNLÜK SÜT  AVRUPA 2  GÜNLÜK SÜT AVRUPA 3 GÜNLÜK SÜT YEŞILYURT GÜNLÜK SÜT FLORYA GÜNLÜK SÜT YEŞILKÖY GÜNLÜK SÜT ATAKÖY GÜNLÜK SÜT BATIŞEHIR GÜNLÜK SÜT  1.ETAP GÜNLÜK SÜT 2.ETAP GÜNLÜK SÜT 3.ETAP GÜNLÜK SÜT GÜNGÖREN GÜNLÜK SÜT BAHÇELIEVLER GÜNLÜK SÜT BEŞIKTAŞ GÜNLÜK SÜT BEYLIKDÜZÜ GÜNLÜK SÜT ESENYURT GÜNLÜK SÜT SEFAKÖY GÜNLÜK SÜT BAĞCILAR GÜNLÜK SÜT ESENLER GÜNLÜK SÜT BAŞAKŞEHIR GÜNLÜK SÜT BAYRAMPAŞA GÜNLÜK SÜT ÜSKÜDAR GÜNLÜK SÜT ATAŞEHIR GÜNLÜK SÜT KADIKÖY GÜNLÜK SÜT KAĞITHANE GÜNLÜK SÜT ŞIŞLI GÜNLÜK SÜT SARIYER GÜNLÜK SÜT GÜNLÜK INEK SÜTÜ GÜNLÜK MANDA SÜTÜ GÜNLÜK KEÇI SÜTÜ GÜNLÜK KOYUN SÜTÜ YOĞURT KAYMAK LOR ÇÖKELEK SÜT KESIĞI PEYNIR TEREYAĞ DOĞAL